Preskoči na glavni sadržaj

Često postavljana pitanja

O trgovačkim društvima

Koja je razlika između društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) i jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.)?

Jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.):


  • ima najviše pet članova i jednog člana uprave
  • najniži iznos temeljnog kapitala je 10,00 HRK
  • najniži nominalni iznos poslovnog udjela je 1,00 HRK
  • temeljni kapital i poslovni udjeli u društvu moraju glasiti na pune iznose kuna i moraju se odmah uplatiti
  • ulozi za preuzete poslovne udjele uplaćuju se samo u novcu
  • društvo mora imati zakonske rezerve u koje mora unijeti četvrtinu iznosa dobiti društva iskazanoj u financijskim izvješćima umanjene za gubitak iz prethodne godine
  • zakonske rezerve smiju se upotrijebiti na propisani način i to za: 1. povećanje temeljnog kapitala pretvaranjem rezervi u temeljni kapital društva, 2. pokriće gubitka iskazanog za godinu za koju se podnose godišnja financijska izvješća ako nije pokriven iz dobiti prethodne godine i 3. pokriće gubitka iskazanog za prethodnu godinu ako nije pokriven iz dobiti iskazane u godišnjim financijskim izvješćima za godinu za koju se podnose
  • prijeti li društvu nesposobnost za plaćanje mora se odmah sazvati skupština društva

Društvo s ograničenom odgovornošću (d.o.o.):


  • nema limite oko broja članova društva i uprave
  • osniva se sklapanjem društvenog ugovora u obliku javnobilježničke isprave ili davanjem izjave pred javnim bilježnikom u obliku javnobilježničkog akta - ako se radi o osnivanju društva na daljinu bez punomoćnika tada se koriste obrasci ugovora ili izjave
  • najniži iznos temeljnog kapitala je 20.000,00 HRK
  • nominalni iznos poslovnog udjela ne može biti manji od 200,00 HRK i mora biti izražen cijelim brojem koji je višekratnik broja 100
  • prije upisa društva u sudski registar svaki osnivač mora uplatiti najmanje četvrtinu uloga za preuzeti poslovni udio koji uplaćuje u novcu
  • ukupni iznos svih uplata u novcu ne može biti manji od jedne četvrtine temeljnog kapitala, osim ako zakonom nije drugačije propisano
  • ulog u novcu mora se u cijelosti unijeti u roku od godine dana od dana upisa društva u sudski registar
  • osnivač koji nije uplatio ulog za preuzeti poslovni udjel odgovara za obveze društva osobno i solidarno sa svim drugim osnivačima koji nisu uplatili uloge za preuzete poslovne udjele do visine neuplaćenog temeljnog kapitala
  • ulog u društvo može se unijeti ulaganjem stvari i prava u cjelini prije upisa društva u sudski registar, ali takav ulog nije dopušten kod osnivanja trgovačkog društva na daljinu
Što su udjeli, a što ulozi?

Ulog se uplaćuje u novcu, stvarima i pravima za što se preuzima određeni udjel u društvu. Kod osnivanja trgovačkog društva na daljinu (d.o.o. i j.d.o.o.) ulog se može uplatiti samo u novcu. Ako želite ulog uplatiti u stvarima i pravima to morate učiniti prije upisa društva u sudski registar na temelju ugovora koji sastavlja ili potvrđuje javni bilježnik.

Koliko vlasnika mora biti u d.o.o., a koliko u j.d.o.o.?

U j.d.o.o. može biti najviše pet osnivača dok u d.o.o. broj osnivača nije ograničen.

Koja je razlika između trgovačkog društva i tvrtke?

Tvrtka je ime pod kojim trgovačko društvo posluje i pod kojim sudjeluje u pravnom prometu. Trgovačko društvo je pravna osoba koja se osniva za obavljanje gospodarske ili bilo koje druge djelatnosti.

Tko zastupa d.o.o. i može, na primjer, potpisati ugovor?

Kada je riječ o društvima kapitala, društvo zastupa uprava koja u okviru svojih ovlasti može sklapati i potpisivati ugovore.

Treba li moje trgovačko društvo imati nadzorni odbor (NO)?

Nadzorni odbor se obavezno ustrojava u dioničkom društvu kada se radi o dualističkom ustroju tijela toga društva. U društvu s ograničeno odgovornošću nadzorni odbor nije obavezan ali se kao tijelo upravljanja može odrediti u društvenom ugovoru.


Društvo s ograničenom odgovornošću mora imati nadzorni odbor:


  • ako je prosječan broj zaposlenih u godini veći od 200
  • ako je za društvo koje obavlja određenu djelatnost to propisano posebnim zakonom
  • ako je temeljni kapital društva veći od 600.000,00 HRK i ono ima više od 50 članova
  • ako društvo jedinstveno vodi dionička društva ili društva s ograničenom odgovornošću koja moraju imati nadzorni odbor ili s više od 50% sudjeluje u njima s neposrednim udjelom u temeljnom kapitalu, a u oba slučaja je broj zaposlenih u nekome od društava ili u svim društvima zajedno u prosjeku veći od 200 ili
  • ako je društvo komplementar u komanditnom društvu, a prosječan broj zaposlenih u društvu i u komanditnom društvu je zajedno veći od 200

Za društva koja se osnivaju na daljinu nije predviđeno osnivanje nadzornog odbora u propisanim obrascima koji se ne mogu mijenjati ili dopunjavati.

Može li se nakon nekog vremena promijeniti oblik jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću u društvo s ograničenom odgovornošću?

Može ako društvo odlukom članova poveća temeljni kapital tako da dosiže ili postaje veći od najnižeg temeljnog kapitala 20.000,00 HRK i sukladno tome izmijeni svoj opći akt. Tada se, bez posebne odluke o promjeni oblika, na to društvo više ne primjenjuju odredbe za j.d.o.o. nego se na društvo primjenjuju odredbe koje se odnose na d.o.o. i može se zadržati tvrtka kakvu je društvo imalo dok je poslovalo kao j.d.o.o. Tada se nadležnom registarskom sudu ne prijavljuje promjena oblika j.d.o.o. u d.o.o. nego se prijavljuje promjena temeljnog kapitala, društvenog ugovora i tvrtke ako se želi izmijeniti naznaka ustrojstvenog oblika.

Može li moje društvo imati nekoliko različitih imena?

Ne. Društvo ne može imati više različitih imena.

Mogu li izvršiti promjene u registriranom društvu?

U registriranom društvu se uvijek mogu izvršiti promjene po propisanom postupku, no trenutno ta usluga nije dostupna u elektroničkom obliku.

Želim promijeniti djelatnost trgovačkog društva. Što moram napraviti?

O promjeni djelatnosti članovi društva donose zasebnu odluku koju zajedno s popisom djelatnosti dostavljaju registarskom sudu radi evidentiranja ili upisa u registar kao registarskog podatka ako se radi o djelatnostima koje se upisuju u sudski registar.

Osnivanje trgovačkog društva na daljinu

Kako mogu znati je li odabrano ime trgovačkog društva dostupan za registraciju?

Dostupnost imena trgovačkog društva može se provjeriti na internetskoj stranici sudskog registra https://sudreg.pravosudje.hr/ pretragom već registriranih imena. Osim putem internetske stranice, provjera se može obaviti u svim registarskim sudovima u Republici Hrvatskoj.

Mora li se djelatnost društva evidentirati kod Državnog zavoda za statistiku?

Da. Prilikom predaje zahtjeva za osnivanje d.o.o. ili j.d.o.o. na daljinu predaje se i zahtjev – Obrazac RPS-1, Prijava za upis u Registar poslovnih subjekata i dodjelu šifre djelatnosti koji se u sklopu postupka osnivanja trgovačkog društva na daljinu šalje elektronički u Državni zavod za statistiku. Uz rješenje o osnivanju trgovačkog društva, osnivači će dobiti i Obavijest o razvrstavanju poslovnog subjekta prema NKD-u 2007. od Državnog zavoda za statistiku.

Trebam li dopuštenje za osnivanje trgovačkog društva?

Za osnivanje trgovačkog društva i upis u sudski registar ne treba nikakvo posebno dopuštenje. Suglasnost, odnosno dopuštenje, potrebno je za upis pojedinih djelatnosti (bankarski poslovi, poslovi osiguranja i sl.) Upis tih djelatnosti u sudski registar provest će se samo na temelju prethodne suglasnosti ili dozvole nadležnog tijela.

Mogu li u društvu koje želim osnovati na daljinu predvidjeti prokuristu?

U društvu koje se osniva na daljinu nije moguće predvidjeti prokuristu u propisanom obrascu društvenog ugovora ili izjave o osnivanju.

Mogu li u društvu koje želim osnovati na daljinu predvidjeti podružnice?

U društvu koje se osniva na daljinu nije moguće predvidjeti podružnice.

Kako mogu saznati status moje prijave za osnivanje društva?

Status prijave za osnivanje društva vidi se na portalu gdje je prijava predana.

Kako će moje novoosnovano trgovačko društvo dobiti osobni identifikacijski broj (OIB)?

Trgovačkom društvu OIB se dodjeljuje kod upisa društva u sudski registar. Uz rješenje o osnivanju trgovačkog društva, osnivači će dobiti i Potvrdu o osobnom identifikacijskom broju Porezne uprave.

Imam problema s prijavom na uslugu e-Osnivanje, što trebam učiniti?

Za prijavu u uslugu e-Osnivanje morate imati aktiviranu i važeću elektroničku osobnu iskaznicu te ako ju niste aktivirali slijedite upute na https://eid.hr/. Ako ste aktivirali elektroničku osobnu iskaznicu i dalje imate problema s prijavom kontaktirajte nas na e-osnivanje@pravosudje.hr .

Moja osobna iskaznica nema certifikat za kvalificirani elektronički potpis?

Nužno je da sve osobe koje sudjeluju u postupku osnivanja društva (osnivač, direktor, prokurista) imaju kvalificirani elektronički potpis jer ima jednak pravni učinak kao vlastoručni potpis.

Ako vaša osobna iskaznica nema certifikat za kvalificirani elektronički potpis potrebno je da ga nabavite od jednog od aktivnih pružatelja usluga povjerenja sa sljedeće liste https://webgate.ec.europa.eu/tl-browser/#/ , a u Republici Hrvatskoj to su AKD d.o.o. i FINA.

Oslobođen sam plaćanja sudske pristojbe. Što moram učiniti?

Osobe oslobođene plaćanja sudske pristojbe trebaju započeti postupak osnivanja kao predlagatelj i priložiti isprave u elektroničkom obliku kojima dokazuje svoj status.

Kategorije osoba koje su oslobođene plaćanja sudske pristojbe su sljedeće:


  • Republika Hrvatska i tijela državne vlasti, oslobođenje se temelji na odgovarajućim ispravama kojima predlagatelj dokazuje svoj status
  • invalid Domovinskog rata, oslobođenje se temelji na odgovarajućim ispravama kojima predlagatelj dokazuje svoj status i status osobe s invaliditetom, na temelju valjane isprave Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom
  • supružnik, dijete i roditelj branitelja poginulog, nestalog i zatočenog u Domovinskom ratu, oslobođenje se temelji na odgovarajućim ispravama kojima predlagatelj dokazuje svoj status
  • supružnik, dijete i roditelj poginulog, nestalog i zatočenog u Domovinskom ratu, oslobođenje se temelji na odgovarajućim ispravama kojima predlagatelj dokazuje svoj status
  • prognanik, izbjeglica i povratnik, oslobođenje se temelji na odgovarajućim ispravama kojima predlagatelj dokazuje svoj status
  • korisnik socijalne skrbi koji primaju zajamčenu minimalnu naknadu, oslobođenje se temelji na odgovarajućim ispravama kojima predlagatelj dokazuje svoj status
  • humanitarna organizacija i organizacija koja se bavi zaštitom obitelji poginulih, nestalih i zatočenih u obavljanju humanitarne djelatnosti te organizacija osoba s invaliditetom, oslobođenje se temelji na odgovarajućim ispravama kojima predlagatelj dokazuje svoj status, a odnosi se na one humanitarne organizacije koje odlukom odredi ministar nadležan za poslove socijalne skrbi
  • druge osobe i tijela kada je to propisano posebnim zakonom, oslobođenje se temelji na odgovarajućim ispravama kojima predlagatelj dokazuje svoj status. Ovo se ne odnosi na tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, osim ako sukladno posebnom zakonu na njih nije preneseno obavljanje javnih ovlasti.
Sadržaj prijedloga Društvenog ugovora ne odgovara potrebama mojeg društva jer želimo uloge u stvarima i pravima. Što da napravim?

Ako Društveni ugovor ne odgovara vašim potrebama morat ćete odustati od elektroničkog osnivanja društva na daljinu i pokrenuti postupak osnivanja društva sklapanjem društvenog ugovora u propisanom obliku te podnošenjem javno ovjerovljene prijave registarskom sudu nadležnom prema sjedištu društva.

Potpisao sam Društveni ugovor certifikatom s osobne iskaznice no sustav ne želi prihvatiti dokument. Što da napravim?

Na osobnoj iskaznici nalaze se dva certifikata, identifikacijski i potpisni. Prije potpisivanja dokumenta, na prethodnom pregledu potpisa obratite pažnju da li potpis sadrži riječ „signature“ i s tim certifikatom treba potpisati dokumente.

Što nakon predaje prijave za osnivanje trgovačkog društva na daljinu

Predao sam prijavu za osnivanje trgovačkog društva na daljinu. Kada će društvo biti osnovano?

Ako je prijava uredna, u roku 5 radnih dana trgovački sud će donijeti rješenje o osnivanju društva i izvršiti upis društva u sudski registar https://sudreg.pravosudje.hr.

Kako nadopuniti prijavu za osnivanje društva?

Ako ste Prijavu predali putem e-Osnivanja i dobili zaključak suda o dopuni ili ispravku prijave potrebno je postupiti prema uputi suda. Zaključak sadrži upute o tome što treba dopuniti ili ispraviti, kao i upozorenja o tome kakve će posljedice nastupiti u slučaju ne postupanja po nalogu suda. Prijavite se u sustav e-Osnivanja i u rubrici Moje prijave pronađite prijavu koju treba ispraviti, ispravite što je potrebno i ponovno ju pošaljite pod istim ID brojem.

Predali smo prijavu za osnivanje trgovačkog društva na daljinu, no predomislili smo se glede broja članova društva i njihovih uloga.

U pogledu broja članova društva i njihovih uloga, kao ni udjela u društvu, nisu moguće promjene u postupku osnivanja niti jednog društva, pa ni društava koja se osnivaju na daljinu.

Dobio sam rješenje o odbacivanju prijave za upis trgovačkog društva. Što će biti s uplaćenim temeljnim kapitalom?

Ako društvo nije osnovano, uplaćeni iznosi uloga temeljnog kapitala vratit će se na bankovnu karticu s koje je izvršena uplata uloga temeljnog kapitala, po pravomoćnosti rješenja o odbačaju prijave. Svaki od osnivača dobiti će poruku na adresu e-pošte ili osobni korisnički pretinac da je doneseno rješenje o odbačaju prijave na koje imate pravo žalbe. Ako iskoristite pravo na žalbu, prijenos ili povrat uloga temeljnog kapitala čekati će pravomoćno okončanje postupka.

Trebam li otvoriti poslovni račun ili mogu koristiti svoj privatni račun?

Za poslovanje društva ne može se koristiti privatni račun. Nakon što se društvo osnuje, u banci morate otvoriti poslovni račun kako bi vam se prebacio ulog uplaćenog temeljnog kapitala.

Gdje mogu dobiti potvrdu o registraciji društva?

Izvadak iz sudskog registra je potvrda o registraciji društva, a možete ga dobiti na svakom trgovačkom sudu u Republici Hrvatskoj ili kod javnog bilježnika ili u županijskom uredu Hrvatske gospodarske komore, a uskoro i na internetskoj stranici sudskog registra.

Gdje mogu pronaći podatke o registriranim društvima?

Na internetskoj stranici sudskog registra https://sudreg.pravosudje.hr možete naći podatke o registriranim društvima.